+48 500 204 405
info@star-apart.com

WYDARZENIA W POZNANIU

W niedzielę, 18 listopada, obchodzony będzie po raz drugi Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez papieża Franciszka. Caritas Poznań przygotował z tej okazji specjalne akcje pomocowe. Wolontariusze wyjdą na ulice Poznania roznosząc koce i paczki z odzieżą zimową dla bezdomnych. Osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z porad lekarskich i usług fryzjerskich. Pracownicy społeczni pomogą w wyrobieniu dokumentów i znalezieniu pracy.

Organizatorzy zaplanowali też dyskusję Dawać czy nie dawać? – czyli jak pomagać bezdomnym. Osoby zajmujące się na co dzień pomocą bezdomnym porozmawiają o sposobach i skuteczności działania. Postarają się odpowiedzieć na pytania czy pomoc może być szkodliwa i jakich błędów w działaniu powinno się wystrzegać. Gośćmi dyskusji będzie Anna Michalak (prowadząca schronisko dla bezdomnych Caritas), Radosław Hofman (udzielający pomocy w swoim autobusie w ramach Pogotowia Społecznego) oraz przedstawiciel Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, całość poprowadzi Hubert Ossowski z Przewodnika Katolickiego. Dyskusja odbędzie się 15.11.2018 o godzinie 18.00 w Foodhall Poznań w budynku dawnego Dworca Głównego PKP.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń na stronie Caritas Poznań

Spotkanie autorskie z Jerzym Alskim wokół książki "Magrodden". Jerzy Alski - powieściopisarz, eseista, krytyk. A także lekarz.

Prowadzenie – Robert Leszczyński.

Wstęp wolny.

-

Każde dziecko rodzi się z muzycznym potencjałem, który jednak niepielęgnowany zanika. Kluczowym okresem kształtowania się zdolności muzycznych u dzieci jest czas 0-3 lat, później 3-6 lat. Warto ten okres wykorzystać!

Podczas zajęć umuzykalniających, prowadzonych wg teorii uczenia się muzyki prof. E. Gordona, dzieci dostają szansę obcowania z możliwie różnorodnym materiałem muzycznym. Śpiewają w różnych skalach i rytmizują w różnym metrum, improwizują, by umuzykalnianie było jak najbardziej efektywne. W drugiej części zajęć dzieci mają możliwość kontaktu z instrumentami, czy wspólnej zabawy przy muzyce. Warto pamiętać, że poprzez muzykę kształtujemy u dzieci również umiejętności językowe, pamięć krótkotrwałą, zdolności matematyczne i koncentrację.

Dzieci pozostają pod opieką opiekunów.

Terminy:

  • 15.11, czwartek: dzieci 0-3 lat, g. 10
  • 17.11, sobota: dzieci 0-5 lat, g. 10.30

Koszt: 25 zł w karnecie (4×25 zł), 30 zł pojedyncze zajęcia. Zapisy: ms.grabowska@gmail.com lub poprzez sms 697183844

Kryzys migracyjny rozgrywa się dosłownie na naszych oczach, skłaniając do dyskusji o kwestiach empatii, wykluczenia, tolerancji. Ale to tylko jedna strona medalu. Za wielką falą migracji stoją kwestie systemowe. Jak Europa rozgrywa kwestie prawne dotyczące migrantów i uchodźców? Kogo zaliczamy do tej grupy? Jakie mają prawa? Czy państwa mają wobec nich obowiązki? Czego powinniśmy być świadomi jako obywatele globalnej wioski? O tym wszystkim będzie rozmowa w School of Form 21 listopada na wykładzie dr. Pawła Kowalskiego, specjalisty w obszarze prawa międzynarodowego i praw człowieka

-

Na wystawie będzie można zobaczyć wiele popularnych ras, ale także pojawią się też przedstawiciele ras mniej znanych. Będą też stoiska z akcesoriami dla kotów.

  • sobota 10:00 – 17:00
  • niedziela 10:00 – 16:00

Bilet ulgowy 5 zł, bilet normalny 10 zł.

-

Otwarcie wystawy: 12.11.2018 o godz. 18.00

Wystawa czynna do 23.11. 2018 w g. 15-18

Katarzyna Bogusz (ur. 1990); studiowała teatrologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w latach 2012-2017 studiowała fotografię w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom zrealizowała w V Pracowni Fotografii prof. Konrada Kuzyszyna i VII Pracowni Fotografii prof. Krzysztofa J. Baranowskiego, uzupełniając go aneksem w Pracowni Rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego. Prace prezentowała w Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii UP w Berlinie, Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Galerii Rotunda, Poznań. Zajmuje się sztuką multimedialna, fotografią, instalacją, książką artystyczną. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Katarzyna Bogusz w swoich wypowiedziach artystycznych działa na pograniczu mediów. Zajmuje się relacjami formy z przestrzenią, stąd jej głównym zainteresowaniem jest instalacja w połączeniach z fotografią, rysunkiem, światłem     i dźwiękiem. Szczególnie istotny jest dla niej aspekt performatywny, a większość z jej prac ma charakter medytacyjny i jest relacją zawieszoną w czasie. Tworzy także książki artystyczne, które traktuje jako prace przestrzenne. Chętnie eksperymentuje  z materiałami transparentnymi i lustrzanymi. Od roku 2017 zajmuje się także muzyką. Interesuje ją przede wszystkim relacja pomiędzy materialnością formy, której można doświadczyć empirycznie, a jej obrazem. Często pozostawia brak tam, gdzie nadejdzie intuicyjne dopełnienie. Sięga przy tym do sytuacji, w których odbiorca ma do czynienia z uwarunkowaniami własnej percepcji i musi zdefiniować na nowo to, co widzi. O najnowszym projekcie artystycznym "Ugięcie błękitu" prezentowanym w Galerii AT autorka pisze: Praca nad instalacją rozpoczęła się w 2015. Odbitka o wymiarach 3×3 metry złożona została z ponad 8000 zdjęć, 6028 niebieskich krzemieni. Proces powstawania pracy był drogą do przywrócenia harmonii obrazu nieba i ziemi w ich ciągłym ruchu. Umożliwia odbiorcy znalezienie się "pomiędzy" materią, a jej teksturą, we fragmencie absolutu. Instalacja jest kontynuacją performatywnych poszukiwań w obszarze entropii. Po motywach śladu i jego zacierania, spalenia, czy rozrostu, wykorzystuje motyw zbierania / rozproszenia         i zjawisko absorpcji.

Ucieleśniam niebo, osadzam błękit w środku zdarzania się, by giął się pod ciężarem pigmentu. Zawsze możemy dostrzec tylko fragment. To próba zbierania i scalenia obrazu w czasie, który zawsze będzie niepełny. Bo czy można coś zakończyć, skoro wszystko się nieustannie zmienia?

Wystawa "Ugięcie błękitu" jest pierwszym pokazem twórczości Katarzyny Bogusz     w Galerii AT.

Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza dzieci w wieku 5-7 i 8-10 lat (2 grupy) na kolejne wydarzenie z cyklu edukacyjnego Śladami historii Poznania dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

Organizowane co miesiąc spotkania poprowadzą uczestników trasami związanymi z ważnymi dla Poznania wydarzeniami, miejscami lub postaciami historycznymi. Każdej wyciecze będą towarzyszyć warsztaty.

24.11.2018 (sobota) o g. 9:45, Rogalowe Muzeum Poznania, ul. Stary Rynek 41/2 (wejście od ul. Klasztornej)

W czasie spotkania uczestnicy poznają jedną z najważniejszych poznańskich legend, która przybliży im postać Świętego Marcina i tradycję wypiekania rogali w dniu 11 listopada. Dzieci dowiedzą się również, która ulica jako jedyna w Polsce obchodzi swoje imieniny oraz co łączy końską podkowę z rogalami. Na koniec najmłodsi poznaniacy będą uczestniczyć w wypiekaniu tradycyjnego rogala świętomarcińskiego.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:

edukacja@wm.poznan.pl lub 61 854 07 68

1 2 3 22